Arduino ILI9341 TFT Ekran Kullanımı

0
1476
TFT LCD ekran


Bu yazımızda ILI9341 TFT ekranın arduino board ile kullanımından bahsedeceğiz. Öncelikle bu ekranın 3.3V ile çalıştığını bilmeniz gerekiyor.

Buna rağmen ufak birkaç değişiklik yaparak Arduino Uno gibi 5V ile çalışan kartlarla uyumlu hale getirebilirsiniz.

Arduino Uno ‘nun sınırlı sayıda I/O pini olduğu için bu pinleri tasarruflu kullanmak gerekiyor. Bunun için SPI (Serial Peripheral Interface) türü bağlantı mantıklı olacaktır. Bu bağlantının tek dezavantajı ise veri transferinin paralel bağlantıya göre daha yavaş olduğudur. Yinede hızın ( mikro saniye bazında) fazla önemli olmadığı bir çok devrede ekran bağlantısı için SPI idealdir.

ili9341 spi ekran

Aliexpress sitesinden temin edebileceğiniz ILI9341 TFT ekranın pin bağlantıları SPI türü bağlantı için düzenlenmiştir. SD kart yuvası ile harici seri prom için bağlantı noktaları ekran üzerinde mevcut durumdadır.

ILI9341 SPI ekran bağlantısı

SPI türü bağlantıda veri aktarımı için sadece 5 pin yeterlidir. Eğer ekranı Arduino Uno ile kullanacaksanız bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor.

ILI9341 Arduino Uno

Arduino Uno ‘nun MSO, SCK, MOSI, IO9, IO10 pinlerine bağlayacağınız gerilim bölücü dirençler 5V gerilim seviyesini 3.3V için uygun hale getirecektir. Ekran için gerekli 3.3V besleme gerilimini Arduino Uno ‘nun 3.3V çıkışından alabilirsiniz.

ILI9341 arduino uno bağlantı
Arduino Uno ekran bağlantısı

Arduino IDE ile programlamaya başlamadan önce ILI9341 için kütüphaneye Adafruit ILI9341 library ve Adafruit GFX Library dosyalarını eklemeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

https://learn.adafruit.com/adafruit-2-8-tft-touch-shield-v2/graphics-test

ILI9341 TFT ekran, Arduino Due veya Arduino Zero ile kullanılacak ise (3.3V ile çalışan Arduino kartlar) gerilim bölücü dirençlere gerek kalmayacaktır.

Ekran üzerindeki LED pinini 3.3V yerine GND ‘ye bağlayarak ekran aydınlatmasını devre dışı bırakabilirsiniz.Arduino Due için ekran bağlantı uçları resimdeki gibidir.

ILI9341 Arduino Due bağlantı
Arduino Due ekran bağlantısı

Adafruit ILI9341 library dosyası içinde ekran testi için örnek kodları bulabilirsiniz. Adafruit GFX kütüphanesi hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz