Arduino Simülasyon Programları

0
3132

Arduino ile kuracağınız devre hakkında fazla fikir sahibi değilseniz devrenin çalışıp çalışmadığından emin olmak isteyebilirsiniz. Bunun hem maliyetsiz, hemde hızlı olan yolu bilgisayar ortamında devre simülasyonunu yapmaktır.

Arduino ile devre tasarımı yaparken devreyi geliştirmek adına sürekli değişiklik ve denemeler yapmak gerekebilir. Devre üzerindeki her fiziksel değişiklik size maliyet ve zaman kaybı olarak geri dönecektir. Eğer devre üzerinde yapacağınız değişiklik hakkında şüpheleriniz varsa ki kimi zaman bu değişiklikler Arduino kartınızın veya devre elemanlarının bozulmasına neden olabilir, şüphelerinizde haklı çıkabilirsiniz.

Arduino kartlarının simülasyonunu yapabileceğiniz bir kaç yazılıma burada yer vereceğiz.

Proteus Design Suite 

Proteus Design Suite, elektronik devre simülasyon yazılımlarının en bilinenidir. İhtiyaç duyacağınız hemen hemen her türlü devre elemanını barındıran oldukça geniş bir kütüphanesi mevcuttur. Arduino Uno, Arduino Yun, Arduino Mega, Arduino Nano ve Arduino Leonardo kartlarının simülasyonunu yapabileceğiniz gibi 70 kadar AVR işlemcinin simülasyonunu da yapabilirsiniz.

Proteus Design Suite 8.8 Sp1 ve üst sürümler için Arduino boş proje dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Kullandığınız program alt sürüm ise linkte verilen Arduino Library klasörünü kütüphaneye ekleyerek simülasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ( Klasör içinde Arduino ile alakalı çeşitli sensör ve motor sürücülerde mevcuttur.)

Zipli dosyadan çıkardığınız Arduino Library klasörünü kütüphaneye eklemek için;

Menü / System Settings yolunu izleyin. Global Settings sekmesini açın. Library Folders başlığının altındaki + simgesine tıklayarak Arduino Library klasörünün dosya yolunu ekleyin. OK düğmesine basarak değişiklikleri kaydedin ve programı yeniden başlatın. Artık “Arduino” araması yaparak kütüphaneye eklenen dosyaların listesine ulaşabilirsiniz.

Program dosyası yüklemek

Arduino IDE ile hazırladığınız sketch dosyasını simüle edeceğiniz işlemciye yüklemek için önce hex formatına çevirmeniz gerekecektir. Bunun için Menü / Taslak / Derlenmiş binary’i çıkar yolunu izleyin. Sketch dosyasının bulunduğu klasörde hex uzantılı iki adet dosya oluşacaktır.

Proteus Design Suite programında işlemci üzerinde sağ tıklayarak Edit Properties menüsünü açın. Program File bölümüne hex uzantılı iki dosyadan sonu “..bootloader.standard.hex” ile biteni ekleyin.

Şimdilik bu kadar devam edecek..

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz