SAMD21 M0 Mini Programlama

0
529

SAMD21 M0 Mini; Arduino Zero ve Arduino M0 ile uyumlu klon bir üründür. 32 bit ARM Cortex M0 mikroişlemciye sahip (ATSAMD21G18) SAMD21 M0 Mini hem küçük boyutlarıyla (53mm x 19mm) hemde uygun fiyatıyla diğer orjinal ürünlere göre avantaj sağlıyor. 

Aliexpress gibi yurtdışı alışveriş sitelerinde ortalama satış fiyatı 11$ civarında. Orjinal Arduino ürünü olmamasına karşın SAMD21 M0 Mini Arduino IDE ile programlanabilir.

Samd21 M0 pin bağlantıları
Samd21 M0 pin bağlantıları

Bunun için ilk önce Arduino IDE ‘ye bu kart için uygun board yüklemek. Program menüsünden Araçlar → Kart Kart Yöneticisi ‘ni seçelim. Kart Yöneticisi diyalog kutusuna M0 yazın. Çıkan sonuçlar arasından Arduino SAMD Boards (32-bits ARM Cortex-M0+) by Arduino kartını seçerek yükleyin.

Samd21 M0 Mini

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Araçlar → Kart  adımlarını izleyerek Arduino/Genuino Zero (Native USB Port) kartını seçelim.

Samd21 M0 Mini Programlama

Bu aşamadan sonra SAMD21 M0 Mini kartınızı artık Arduino IDE ile programlayabilirsiniz. Eğer USB için Arduino driver yüklediyseniz klon ürün için ayrıca driver yüklemeye gerek yoktur. SAMD21 M0 Mini kartını   usb kablo ile bilgisayara bağlayarak programlamaya geçebilirsiniz. 

Bu ürün için programlama yaparken dikkat edilecek bir noktada Serial komutudur. SAMD21 M0 Mini kartında Serial komutu sadece D0 (RX), D1 (TX) uçlarını aktif eder. Kart üzerinde bulunan USB portundan Seri çıkış almak için SerialUSB komutunu kullanmak gerekir.

Aşağıdaki örnek kodu kullanarak SAMD21 M0 Mini ‘nin sağlamlık kontrolünü yapabilirsiniz.

// Serial Ports on the WeMos M0 (Arduino M0 variant)
// https://startinglectronics.org/articles/arduino/wemos-arduino-m0/
// 30 May 2018 | W.A. Smith

void setup() {
 // Virtual USB COM Port (Native USB)
 SerialUSB.begin(9600);
 while (!SerialUSB);
 SerialUSB.println("Test SerialUSB");

 // TXD and RXD pins at end of board
 Serial.begin(9600);
 while (!Serial);
 Serial.println("Test Serial");

 // TX and RX pins on digital pins 0 and 1
 Serial1.begin(9600);
 while (!Serial1);
 Serial1.println("Test Serial1");
}

void loop() {
 // Square wave for oscilloscope testing
 //Serial.write('U');
}

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz