Elektronik nedir?

0
313

Elektroniğin temeli atomda bulunan elektronların davranışlarıdır. Elektron alışverişi ile oluşan iyonik bağ, ortak elektron kullanımı ile oluşan kovalent bağ ise elektroniğin kimyasıdır.

Serbest elektronların etkisiyle oluşan olayları inceleyen bilim dalı

Elektrik devrelerinde yarı iletkenlerin ve vakum tüplerinin kullanımı esasına dayanan bilim dalı

Elektrik olaylarını, elektronların devinimlerinden oluşmuş sayarak inceleyen, özellikle bunların işleyime uygulanışıyla uğraşan fizik dalı.

Elektronlarla ilgili, elektronik özellik taşıyan.


Güncel Türkçe Sözlük, Bsts / Kimya terimleri Sözlüğü (II) 2007, Bsts / Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü 1981

Yukarıda elektroniğin bilimsel tanımını yaptık. Web sitemizde mühendislik eğitimi vermeyeceğimiz için bundan daha fazla bilimsel ayrıntıya girmeyeceğiz. Elektroniği bilimsel olarak değil pratik olarak ele alacağız.

İnsan hayatını kolaylaştıran ne icat varsa içinde az ya da çok elektronik vardır. Dış kapıda diyafon, merdiven boşluğunda sensörlü lamba, kapıda kanarya sesli zil, salonda televizyon, çalışma odasında bilgisayar, elde cep telefonu, mutfakta kombi, banyoda tam otomatik çamaşır makinesi, hastanede ultrason cihazı, dünyanın yörüngesinde uydu, havada radyo frekansı, kısaca hayatın her alanında her yerde elektronik var.

Artık bir yerden başlayalım…

En basit tanımı ile elektronik devre; bir veya birden fazla elektronik bileşenin bir araya getirilerek, iletken yollarla birbirine bağlanmasıdır. Şimdi basit bir devre ile başlayalım.

el feneri
Basit bir elektronik devre

Yukarıdaki şekilde 3V pil, buton ve LED ‘den oluşan basit bir el feneri devre şeması verilmiştir. Devre şemalarında elektronik elemanlar çizim kolaylığı ve herkes tarafından anlaşılabilir olması açısından standart sembollerle gösterilir.

Pilin sembolündeki üst uzun çizgi pilin pozitif ucunu, alt kısa çizgi pilin negatif ucunu temsil eder.

Devrede buton uçları A ve B olarak adlandırılmıştır ama aslında hangi ucun A, hangi ucun B olduğu önemsizdir. Her iki durumda da buton devrede görevini yapacaktır.

Led sembolünde çizginin olduğu uca Katot ( kısaca K harfi ile gösterilir) , üçgenin olduğu uca Anot (kısaca A harfi ile gösterilir) denir.

Led hakkında kısa bir bilgi

LED; (Light Emitting Diode – Işık Yayan Diyot) yarı iletken bir devre elemanıdır. Bir led diyotun çalışması (ışık yayması) için Anot ucuna güç kaynağının pozitif ucu, Katot ucuna güç kaynağının negatif ucu bağlanmalıdır. Bu bağlantı doğru polarma denir

Anot ucuna güç kaynağının negatif ucu, Katot ucuna güç kaynağının pozitif ucu bağlanırsa led üzerinden akım geçişi olmayacaktır. Yalıtımda kalarak ışık vermeyecektir. Bu bağlantıya da ters polarma denir.

Yukarıdaki devrede led uçları değiştirilirse (Katot ucu butonun B ucuna, Anot ucu pilin negatif ucuna bağlanırsa) led çalışmayacaktır.

Yarı iletkenlere, doğru ve ters polarmaya daha sonraki konularımızda değineceğiz.

Şimdilik bu kadar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz