Alternatif Windows dizin arama araçları

0
947

Bu yazımızda Windows işletim sisteminin yerleşik arama aracına (Windows Search) alternatif uygulamaları inceleyeceğiz.

İnternet arama motoruyla herhangi bir resim, video, müzik veya belge araması yaptığınızda sonuca ne kadar kısa sürede ulaştığınızı düşünün. Buna karşın bilgisayarınızda yer alan herhangi bir dosyayı Windows Search ile aramak istediğinizde sonuca ulaşmak için bazen dakikalarca beklemeniz gerekebiliyor.

Neden bilgisayarda dosya aramak internette dosya aramaktan yavaş olsun ki?

Windows Search aracının yavaş oluşu ve gelişmiş arama özelliklerinin bulunmayışı sizi 3. parti alternatif arama araçlarına yönlendirecektir. Burada benim de uzun süredir kullandığım en iyi alternatif sayılabilecek arama aracından bahsetmek istiyorum.

Everything

Everything; küçük boyutlu, basit arayüze sahip, hızlı arama yapabilen buna karşın minumum kaynak kullanan, gerçek zamanlı güncelleme özelliğine sahip Türkçe dil destekli bilgisayar arama moturudur.

Everything

Sadece tek klasör içinde arama yapabileceğiniz gibi tüm bilgisayar üzerinde de arama yapabilirsiniz. Üstelik tüm bilgisayar (tüm sürücüler) üzerinde dosya araması birkaç saniye sürer.

Everthing arama aracının diğer bir güzel yanı ise gelişmiş arama özelliği ile herhangi bir belge içindeki (.docx, .pdf, .js, .html, .xml gibi) herhangi bir kelime veya kelime grubunu da arama imkanınızın olmasıdır.

Everything Gelişmiş Arama

Tüm bu özelliklere karşın Everything ücretsizdir, reklam ve kötü amaçlı yazılım içermez. Dilerseniz aşağıdaki linkten bu aracı indirebilirsiniz.

https://www.voidtools.com/tr-tr/

Ve diğerleri..

Hepsi bu kadar değil tabiki. Eğer Türkçe dil desteğinin olmayışı sizin için sorun değilse diğerlerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

İncelemeye değer olanları FileSeek, Listary, UltraSearch şeklinde sıralayabiliriz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz