GM Etab5 ve Etab4 Tablet Orjinal Rom Yükleme (Kısıtlamasız)

30
14214

Fatih Projesi kapsamında Nisan 2019 tarihi itibariyle kullanıma sunulan yeni rom, aktivasyon/şifre gerektirmiyor ve herhangi bir kısıtlama içermiyor.

Güncel ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan yeni romu http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ adresinden indirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek yeni romu tabletinize kolayca yükleyebilirsiniz.

Yazılım (Rom) yükleme adımları

1- Fatih projesi web sitesi anasayfasında yer alan Fatih Projesi Tablet Rom’ları başlığı altında bulunan linklerden ilgili bağlantıyı tıklayarak romu indirin ve zipli dosyadan çıkarın.

Fatih Projesi Rom link

ETAB5ETAB4 (ALTTAN ŞARJLI)ETAB4 (YANDAN ŞARJLI)

Eğer daha önce tablet için bilgisayarınıza driver kurduysanız aşağıdaki adımı atlayabilirsiniz.

2- Tablet açık ve USB kablo ile bilgisayara bağlı iken Bilgisayarım ikonunun üzerine sağ tıklayıp Özellikler ardından Aygıt Yöneticisi‘ni seçin. Diğer cihazlar sekmesinde e-tab5 mevcut ise tablet için driver yüklemeniz gerekecektir.

3- Aygıt Yöneticisi’nde diğer cihazlar sekmesinde yer alan e-tab5 üzerine çift tıklayıp aşağıdaki adımları takip edin. Driver Yükle düğmesine basın ardından Driver yazılımı için bilgisayarıma göz atın seçeneğini seçin. Listeden seçmeme izin ver seçeneğini seçin ve İleri düğmesine basın. Disk Seç ‘i seçin ve ardından Gözat’ı seçerek indirdiğiniz zipli dosya içerisinde yer alan usb_driver klasörünün (ROM Yazılımı Yükleme\usb_driver) yolunu girin ve İleri düğmesine basın ve Driver yazılımını Yükle ‘yi seçin.

4- Driver yükleme işleminden sonra usb kabloyu çıkarın ve tableti kapatın. İndirilen dosya içerisinde yer alan ROM Yazılımı Yükleme\Flash tool klasöründeki flash_tool.exe uygulamasını çalıştırın.

5- Download Agent düğmesine basın ve Flash tool klasörü içindeki MTK_AllInOne_DA dosyasını seçin.

6- Scatter-loading düğmesine basın ve Rom klasörü içindeki MT6592_Android_scatter
dosyasını seçin.

7- Son olarak Download Only seçildiğinden emin olun.

Fatih Projesi Download Only

8- Tableti bilgisayara bağlamadan uygulama üzerindeki Download tuşuna basın. Bu adımın ardından tableti bilgisayara bağlayın (tablet kesinlikle kapalı olmalıdır!) ve ekrana onay işareti gelene kadar yükleme işleminin bitmesini bekleyin.

Tabletin ilk açılışı normalden biraz uzun sürecektir. Endişe etmeyin.

Hepsi bu kadar..

30 YORUM

 1. iyi günler.Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.Yukarıdakilerini uygulamak istiyorum ama en ilk adımda takılıp kalıyorum.Tableti bilgisayar görmüyor.İlk taktığımda flsah bellek takılmış gibi ses geliyor algılıyor ama 3 saniye sonra tekrar çıkış sesi geliyor.Böyle olunca da diğer işlemler gerçekleşmiyor.Win10 pro 64 bit işletim sistemine sahibim.USB drivrını kuramıyorum maalesef.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kabloyu en ufak oynattığınızda da ard arda takılma ve çıkış sesi geliyorsa büyük bir ihtimal sorun tabletin USB soketinde veya ara kablodadır. Bunun dışında tableti bilgisayara bağlayarak Aygıt Yönetisi’ni kontrol edin. Tablet adı mı görünüyor? Unknow Devices vb. mi görünüyor?

    • Tablet açık iken tableti usb kablo ile bilgisayara bağladığınızda bilgisayardan Aygıt Yöneticisi’ni kontrol edin. Listede Diğer aygıtlar diye bir bölüm varsa ve bu bölümde etab5 (veya etab4) adı görünüyorsa driver yüklemek gerekir. Eğer bu bölüm yoksa etab5 (veya etab4) adı Evrensel Seri Veri Yolu başlığı altında çıkıyorsa driver yüklenmiştir. Usb kablo ile bilgisayara bağladığınızda hiç bir tepki vermiyorsa bağlantı sorunu (tablet, kablo veya bilgisayar) olabilir.

     • Merhaba bende ayni sorunu yaşıyorum. Diger aygitlarda ve evrensel seri veri yolu kısmında da tablet görünmüyor

     • Daha önce söylediğim gibi usb kablo ile ilgili bir problem olabilir. Eğer kablo sağlam ise Aygıt Yöneticisi açıkken tableti bilgisayara bağlayıp durumu kontrol edebilirsin. Burada herhangi yeni bir aygıt beliriyor mu? Etab için önceden yanlış bir driver yüklenmiş olabilir.

 2. İyi günler üstteki yazınızda sıkıntı olmaz demişsiniz direkt bu işlemleri mi yapacağım anlattıpınız gibi yoksa ek bir işleme gerek varmı önce stock rom atıp aonra bunu atmam mı gerekir twrpli tablet için

 3. Ben bu işlemleri yaptım sistem güncellemesi yükleniyor diyor bir süre sonra tekrar şifre ekranı geliyor. Nedeni ne olabilir? Sıfırlama işlemi de yapılmıyor. ekran şifresi var şifreyi hatırlamıyoruz.

  • Tableti kapat. Power tuşu ile ses açma tuşunu logo görünene kadar basılı tut. Açılacak recovery menüsünden wipe data/factory seç. (Ses tuşları ile) Power veya Home tuşu ile seçeneği onayla. Tablet sıfırlanacaktır.

  • Yeni rom yüklediğinizde uygulamalar kısmen silinir. Tabletle birlikte kurulu gelen uygulamaların bir kısmı silinebilir veya yeni sürümle değişebilir. Sonradan yüklediğiniz uygulamalar silinmez.

 4. Tabletime custom rom yükledim fakat wifi açılmıyor.Kablosuz açılıyor… kalıyor bu şekilde ne yaptıysam düzeltemedim yardımcı olur musunuz lütfen

  • Burada paylaşılan romlar orjinal Etab romlarıdır. Adımları takip ederek custom rom üzerine orjinal romu yükle. Sorun çözülecektir.

 5. tüm yapılan işlemleri harfiyen yaptım ama şuan komut yok yazısı gidip geliyor yani normal bir şekilde tableti açsam bile komut yok yazısı sürekli olarak gidip geliyor ve durmuyor ayrıca bilgisayarda her komut yok yazısı gidip geldiğinde gördüğüne dair ses veriyor

 6. merhabalar, yukarıda verdiğiniz yönergeyi uygulamak amacıyla tableti bilgisayara baglıyorum. sarj olmaya başlıyor ama diğer aygıtlar kısmında göremiyorum.ne yapmam lazım? yardımcı olur musunuz?

  • Usb kablo ile ilgili bir sorun olabilir. Genellikle ince ve kısa usb kablolar sadece şarj amacı ile kullanılır.(içinde iki adet tel vardır) Aygıt Yöneticisi penceresi açıkken tableti bilgisayara bağla, burada herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol et (Yeni aygıt vs..) Daha önce tablet için yanlış driver yüklenmiş olabilir.

 7. tablete custom rom yükledim. Dokunmatik elle çalışmıyor. Ama kalemle çalışıyor. Tekrar orjinal rom’u buradan indirip yükledim.Ama değişen bir şey olmadı. Hala elle dokunmatik çalışmıyor

  • Fatih projesinin resmi romunun son sürümü 4.4.2 dir. Üst sürümler için custom rom yükleyebilirsiniz. Lolipop (5.1) ve üzeri custom romlar mevcut. Şu an elimde Etab tablet olmadığı için tecrübe ettiğim custom rom yok.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz