AnasayfaYazılımGM Etab5 ve Etab4 Tablet Orjinal Rom Yükleme (Kısıtlamasız)

GM Etab5 ve Etab4 Tablet Orjinal Rom Yükleme (Kısıtlamasız)

Fatih Projesi kapsamında Nisan 2019 tarihi itibariyle kullanıma sunulan yeni rom, aktivasyon/şifre gerektirmiyor ve herhangi bir kısıtlama içermiyor.

Güncel ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan yeni romu http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ adresinden indirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek yeni romu tabletinize kolayca yükleyebilirsiniz.

ETAB5ETAB4 (ALTTAN ŞARJLI)ETAB4 (YANDAN ŞARJLI)

Etab5 yazılım (Rom) yükleme adımları

1- Fatih projesi web sitesi anasayfasında yer alan Fatih Projesi Tablet Rom’ları başlığı altında bulunan linklerden ilgili bağlantıyı tıklayarak romu indirin ve zipli dosyadan çıkarın.

Eğer daha önce tablet için bilgisayarınıza driver kurduysanız aşağıdaki adımı atlayabilirsiniz.

2- Tablet açık ve USB kablo ile bilgisayara bağlı iken Bilgisayarım ikonunun üzerine sağ tıklayıp Özellikler ardından Aygıt Yöneticisi‘ni seçin. Diğer cihazlar sekmesinde e-tab5 mevcut ise tablet için driver yüklemeniz gerekecektir.

3- Aygıt Yöneticisi’nde diğer cihazlar sekmesinde yer alan e-tab5 üzerine çift tıklayıp aşağıdaki adımları takip edin. Driver Yükle düğmesine basın ardından Driver yazılımı için bilgisayarıma göz atın seçeneğini seçin. Listeden seçmeme izin ver seçeneğini seçin ve İleri düğmesine basın. Disk Seç ‘i seçin ve ardından Gözat’ı seçerek indirdiğiniz zipli dosya içerisinde yer alan usb_driver klasörünün (ROM Yazılımı Yükleme\usb_driver) yolunu girin ve İleri düğmesine basın ve Driver yazılımını Yükle ‘yi seçin.

4- Driver yükleme işleminden sonra usb kabloyu çıkarın ve tableti kapatın. İndirilen dosya içerisinde yer alan ROM Yazılımı Yükleme\Flash tool klasöründeki flash_tool.exe uygulamasını çalıştırın.

5- Download Agent düğmesine basın ve Flash tool klasörü içindeki MTK_AllInOne_DA dosyasını seçin.

6- Scatter-loading düğmesine basın ve Rom klasörü içindeki MT6592_Android_scatter
dosyasını seçin.

7- Son olarak Download Only seçildiğinden emin olun.

Fatih Projesi Download Only

8- Tableti bilgisayara bağlamadan uygulama üzerindeki Download tuşuna basın. Bu adımın ardından tableti bilgisayara bağlayın (tablet kesinlikle kapalı olmalıdır!) ve ekrana onay işareti gelene kadar yükleme işleminin bitmesini bekleyin.

Tabletin ilk açılışı normalden biraz uzun sürecektir. Endişe etmeyin.

Hepsi bu kadar..

Etab4 yazılım (Rom) yükleme adımları

1- Tabletiniz kapalı iken “Güç” ve “Ses +” butonunu General Mobile yazısı görünene kadar basılı tutun. Yazı görüntülendikten sonra elinizi tuşlardan çekin.

2- Tablet “Kurtarma” modunda açılacaktır. Eğer normal olarak açılırsa, tabletinizi kapatarak tekrar deneyin.

3- Tabletiniz “Kurtarma” modunda açıldıktan sonra USB kablonuz vasıtasıyla bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınız sürücüleri bulmaya çalışacaktır, başarılı sonuçlanmaz ise aşağıdaki adımları takip edin.

4- “Bilgisayarım” ikonuna sağ tıklayarak Özellikler ve ardından Aygıt Yöneticisi‘ni açın.

5- Listede Diğer Aygıtlar adı altında “e-tab4” görüntülenecektir. “e-tab4” e çift tıklayın ve “Sürücüyü Güncelle”ye basın.

6- “Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat” seçeneğini seçin ve ardından “Diskim var…”a basın. “Gözat“ı seçin ve indirdiğiniz zipli dosya içinde “usb_driver” klasöründe yer alan “android_winusb” dosya yolunu girin. “İleri” ye basın ve “Sürücü yazılımını yükle” yi seçin.

7- Yine indirdiğiniz zipli dosya içinde yer alan “firmware_update_pctool” klasörünü açın ve “ThinkDownloader” uygulamasını açın. Yazılım dosyasını seçmek için “File Find” e basın ve indirdiğiniz zipli dosya içindeki “fatih1st_mehmet-ota-GMM01.UDA14-womdm-signed” seçin. Tablet “Kurtarma” modunda iken bilgisayarınıza bağlayın.

8- Eğer tüm adımlar doğru şekilde yapıldıysa uygulama tabletinizi tanıyacak ve Üst satırda tabletin Seri Numarası ile Sideload Mode yazısı belirecektir.

Etab-4 yükleme

9- “Firmare Update” butonuna basın ve uygulamada yükleme ilerlemesi %100 olana kadar bekleyin. “Androboy” ikonu tabletinizin ekranında görüntülendikten sonra tekrar “Kurtarma” modu açılacaktır. “Power” butonuna basarak tableti yeniden başlatın.

Tabletin ilk açılışı normalden biraz uzun sürecektir. Endişe etmeyin.

Hepsi bu kadar..

Erdoğan Demirtaş
Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Endüstriyel Elektronik bölümü mezunudur. Endüstriyel kart/cihaz bakım onarım teknikeri olarak çalışmaktadır. Elektronik dışında az biraz wordpress, çat pat İngilizce bilmektedir.
İLGİLİ YAZILAR

65 YORUM

 1. iyi günler.Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.Yukarıdakilerini uygulamak istiyorum ama en ilk adımda takılıp kalıyorum.Tableti bilgisayar görmüyor.İlk taktığımda flsah bellek takılmış gibi ses geliyor algılıyor ama 3 saniye sonra tekrar çıkış sesi geliyor.Böyle olunca da diğer işlemler gerçekleşmiyor.Win10 pro 64 bit işletim sistemine sahibim.USB drivrını kuramıyorum maalesef.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kabloyu en ufak oynattığınızda da ard arda takılma ve çıkış sesi geliyorsa büyük bir ihtimal sorun tabletin USB soketinde veya ara kablodadır. Bunun dışında tableti bilgisayara bağlayarak Aygıt Yönetisi’ni kontrol edin. Tablet adı mı görünüyor? Unknow Devices vb. mi görünüyor?

    • Tablet açık iken tableti usb kablo ile bilgisayara bağladığınızda bilgisayardan Aygıt Yöneticisi’ni kontrol edin. Listede Diğer aygıtlar diye bir bölüm varsa ve bu bölümde etab5 (veya etab4) adı görünüyorsa driver yüklemek gerekir. Eğer bu bölüm yoksa etab5 (veya etab4) adı Evrensel Seri Veri Yolu başlığı altında çıkıyorsa driver yüklenmiştir. Usb kablo ile bilgisayara bağladığınızda hiç bir tepki vermiyorsa bağlantı sorunu (tablet, kablo veya bilgisayar) olabilir.

     • Merhaba bende ayni sorunu yaşıyorum. Diger aygitlarda ve evrensel seri veri yolu kısmında da tablet görünmüyor

     • Daha önce söylediğim gibi usb kablo ile ilgili bir problem olabilir. Eğer kablo sağlam ise Aygıt Yöneticisi açıkken tableti bilgisayara bağlayıp durumu kontrol edebilirsin. Burada herhangi yeni bir aygıt beliriyor mu? Etab için önceden yanlış bir driver yüklenmiş olabilir.

   • Hocam dediğiniz tüm adimlatı gerçekleştirdim ancak aygıt sürücüsünü de seçtikten sonra hata veriyor hata da şu:
    Windows cihazınızın sürücülerini buldu ancak bunları yüklemeye çlışırken bir hata oluştu.
    Android ADB Interface
    Dosyanın karması belirtilen katalogda yok. Dosya büyük olsalıkla bozuk veya kurcalanarak değiştirilmiş.
    Diyor ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?
    Teşekkürler

 2. İyi günler üstteki yazınızda sıkıntı olmaz demişsiniz direkt bu işlemleri mi yapacağım anlattıpınız gibi yoksa ek bir işleme gerek varmı önce stock rom atıp aonra bunu atmam mı gerekir twrpli tablet için

 3. Ben bu işlemleri yaptım sistem güncellemesi yükleniyor diyor bir süre sonra tekrar şifre ekranı geliyor. Nedeni ne olabilir? Sıfırlama işlemi de yapılmıyor. ekran şifresi var şifreyi hatırlamıyoruz.

  • Tableti kapat. Power tuşu ile ses açma tuşunu logo görünene kadar basılı tut. Açılacak recovery menüsünden wipe data/factory seç. (Ses tuşları ile) Power veya Home tuşu ile seçeneği onayla. Tablet sıfırlanacaktır.

  • Yeni rom yüklediğinizde uygulamalar kısmen silinir. Tabletle birlikte kurulu gelen uygulamaların bir kısmı silinebilir veya yeni sürümle değişebilir. Sonradan yüklediğiniz uygulamalar silinmez.

 4. Tabletime custom rom yükledim fakat wifi açılmıyor.Kablosuz açılıyor… kalıyor bu şekilde ne yaptıysam düzeltemedim yardımcı olur musunuz lütfen

  • Burada paylaşılan romlar orjinal Etab romlarıdır. Adımları takip ederek custom rom üzerine orjinal romu yükle. Sorun çözülecektir.

 5. tüm yapılan işlemleri harfiyen yaptım ama şuan komut yok yazısı gidip geliyor yani normal bir şekilde tableti açsam bile komut yok yazısı sürekli olarak gidip geliyor ve durmuyor ayrıca bilgisayarda her komut yok yazısı gidip geldiğinde gördüğüne dair ses veriyor

 6. merhabalar, yukarıda verdiğiniz yönergeyi uygulamak amacıyla tableti bilgisayara baglıyorum. sarj olmaya başlıyor ama diğer aygıtlar kısmında göremiyorum.ne yapmam lazım? yardımcı olur musunuz?

  • Usb kablo ile ilgili bir sorun olabilir. Genellikle ince ve kısa usb kablolar sadece şarj amacı ile kullanılır.(içinde iki adet tel vardır) Aygıt Yöneticisi penceresi açıkken tableti bilgisayara bağla, burada herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol et (Yeni aygıt vs..) Daha önce tablet için yanlış driver yüklenmiş olabilir.

 7. tablete custom rom yükledim. Dokunmatik elle çalışmıyor. Ama kalemle çalışıyor. Tekrar orjinal rom’u buradan indirip yükledim.Ama değişen bir şey olmadı. Hala elle dokunmatik çalışmıyor

 8. eba dan öğretmenlerin canlı yayın eğitimine giremiyoruz 5,1 sürüm istiyor bizdekiler 4,2,2 bunun icin bir öneriniz var mı ?

  • Fatih projesinin resmi romunun son sürümü 4.4.2 dir. Üst sürümler için custom rom yükleyebilirsiniz. Lolipop (5.1) ve üzeri custom romlar mevcut. Şu an elimde Etab tablet olmadığı için tecrübe ettiğim custom rom yok.

 9. naparsan yapayım hangi kabloyu takarsam takayım tableti görmüyor.
  önce tanıma sesi geliyor sonra çıkış sesi

  • Tabletin usb konnektöründe bir problem yoksa büyük ihtimalle yazılımsal bir sorun. Bu konuda yardım edemeyeceğim.

 10. selamlar. etap-5 tableti pc ye takıyorum bağlantı ve çıkış sesi veriyor. aygıt yöneticisinde usb kablosunu taktığım zaman ” bağlantı noktaları(COM ve LPT)” diye bir bölüm çıkıyo ve hemen ayrılma sesi ile beraber kayboluyor. bu arada başka bir sitede eğer windws 10 pc kullanıyorsanız aygıt yöneticisinde görükmez, tableti kapalı iken bilgisayara bağlarsanız kendiliğinden kurulumu yapar diye yazıyordu… ama kapalıyken de taktığımda önce tanıyor sonra hemen çıkış sesi veriyor, farklı kablolar kullanmama rağmen çözüm olmadı.. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 11. Benim elimde önceden twrp ile romlanmış bir tablet var ilk sorum bu romu önerir misiniz ikincisi ise twrp ile rom atılmış tablete bunu kurarsam bozulma açılmama gibi bir durum oluşur mu

  • Bu rom fatih projesinin yayınladığı orjinal romdur. Eğer amacınız video izlemek, internette vakit geçirmekse stabil ve hızlıdır. Rom güncel olmadığı için (Kitkat 4.4.2 olduğu için) bazı uygulamaları yükleyemezsiniz. Örneğin MEB EBA Canlı Ders uygulamasını desteklemiyor. Twrp yüklenmiş romlara yükleme denemedim.

 12. abi ellerin dert gormesin işalla allahs enden razı olsun bu ve buna benzer paylaşımların devam etmesini diliyoruz senı cok sevıyoruz dıyarbakırdan selam ve saygılarımla

 13. Merhaba. Şu an fatih’in sitesinden rom dosyasına erişim yok. Orijinal dosyalar sizde varsa paylaşabilir misiniz?

 14. Erdoğan Hocam Merhabalar,
  Milli eğitim Bakanlığının dagıttıgı tablerde eba yı kullanamıyoruz eba android 5 istiyor ama burdaki rom 4. android 5 içeren rom çalışması olacak mı ? ben internetten indirdiğim 5.1 kurdum ama cok problemli.

  • Evet dediğiniz gibi ters bir durum var. MEB bu konuda bir çalışma yapacak mı bilmiyorum ama bu sorunu CİMER üzerinden MEB ‘e iletirseniz bir çözüm bulunacağından veya tatmin edici bir cevap alacağınızdan eminim.

 15. Merhabalar,

  Yukarıdaki linklerdeki romlar ve uygulama güncel olandan. Bana eski flashtool uygulaması ile yüklenen lazım sizde varmıdır. e-Tab 4 yandan şarjlı Tablet recever moda girmiyor etkinleştirme ekranında klavye taktım fakat ayarlar kısmına da giriş yapılamadığından birşey yapılamıyor. Kapalı haldeyken flashtool ile yükleme yapabilirim sanırım.

 16. e-tab4 yandan şarjlı dosyası bozulmuş. bir türlü roma zipten ulaşamıyorum. acaba yeni bir yere yükleyen varmı?

 17. etab4 yandan şarjlı dosyasını indirdim. yüklemek için dosyayı klasöre çıkarmak istediğimde “fatih1st_mehmet-ota-GMM01.UDA14-womdm-signed.zip” dosyasında hata veriyor. Bu yüzden dosyayı yükleyemiyorum. Nasıl yapabilirim?

 18. Merhaba hocam bunları yaptım maalesef EBA SSO durdu diye bir mesaj geliyor tamam a basıyorum tekrar geliyor.

  • Rom düzgün yüklenmemiş olabilir. Rom dosyasını tekrar indirin ve aynı işlemleri tekrar ederek yeniden yükleme yapın. Sonuç alamazsanız Recorvery mod dan tableti sıfırlayın düzelecektir. (Recovery mod’a tablet kapalıyken power tuşu ile ses açma(+) tuşuna basılı tutularak girilir)

  • Sitede yer alan romlar, Eba’ya ait üzerinde düzenleme yapılmamış denenmiş romlardır. Açılmıyordan kasıt sürekli kendini resetleme ise kurtarma modundan tableti sıfırlamanız gerekecek. Eğer hiç ekran gelmiyor ise aklıma gelen tek şey şarjı bitmiş olabilir.

 19. E Tab 4 alttan şarjlı(30pin soket) için tüm işlemleri sorunsuz yapıyorum . %100 olunca sistem güncellemesi yükleniyor diyor bir miktar ilerleyip takılıyor sistem baştan eski hali ile açılıyor. İşin kötüsü bir kaç kez denedim eski hali ile açılınca cihazı fabrika ayarlarına çevirerek denedim. yine aynısı oldu. Fakat eskiden aktivasyonu yapıldığı için kısıtlı da olsa kullanılıyordu. Şu an meb sunucuları kapattığı için aktivasyonu da yapılamıyordu. Bir kaç kez peş peşe wipe data factory reset yaptım ve tüm işlemleri baştan 2 kez denedim. 2. seferde sistem güncellemesi yükleniyor ekranını tamamladı .Açıldığında eba ssd dıurdu hatasını geçmiyordu. 6 kez daha wipe data factory reset yaparak sorunu aştım yükleme başarılı. fakat sonuç işe yaramayacak canlı ders yapılamayacak android 4.2.2 versiyonu. Bana kalırsa Milli Eğitim Bakanlığı yazılım imkanı varsa ya sürüme uygun eba uygulaması tasarlamalı ya da tablete uygun güncel versiyon bir rom yayınlamalı.

 20. Merhaba hocam e tab 4 yandan şarj girişli cihaz yükledim fakat general mobile yazısında takılı kaldı sebebi nedir acaba nasıl açarım bunu ?

Yoruma kapalı.

SON EKLENENLER