GM Etab5 ve Etab4 Tablet Orjinal Rom Yükleme (Kısıtlamasız)

36
21104

Fatih Projesi kapsamında Nisan 2019 tarihi itibariyle kullanıma sunulan yeni rom, aktivasyon/şifre gerektirmiyor ve herhangi bir kısıtlama içermiyor.

Güncel ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan yeni romu http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ adresinden indirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek yeni romu tabletinize kolayca yükleyebilirsiniz.

Fatih Projesi Rom link

ETAB5ETAB4 (ALTTAN ŞARJLI)ETAB4 (YANDAN ŞARJLI)

Etab5 yazılım (Rom) yükleme adımları

1- Fatih projesi web sitesi anasayfasında yer alan Fatih Projesi Tablet Rom’ları başlığı altında bulunan linklerden ilgili bağlantıyı tıklayarak romu indirin ve zipli dosyadan çıkarın.

Eğer daha önce tablet için bilgisayarınıza driver kurduysanız aşağıdaki adımı atlayabilirsiniz.

2- Tablet açık ve USB kablo ile bilgisayara bağlı iken Bilgisayarım ikonunun üzerine sağ tıklayıp Özellikler ardından Aygıt Yöneticisi‘ni seçin. Diğer cihazlar sekmesinde e-tab5 mevcut ise tablet için driver yüklemeniz gerekecektir.

3- Aygıt Yöneticisi’nde diğer cihazlar sekmesinde yer alan e-tab5 üzerine çift tıklayıp aşağıdaki adımları takip edin. Driver Yükle düğmesine basın ardından Driver yazılımı için bilgisayarıma göz atın seçeneğini seçin. Listeden seçmeme izin ver seçeneğini seçin ve İleri düğmesine basın. Disk Seç ‘i seçin ve ardından Gözat’ı seçerek indirdiğiniz zipli dosya içerisinde yer alan usb_driver klasörünün (ROM Yazılımı Yükleme\usb_driver) yolunu girin ve İleri düğmesine basın ve Driver yazılımını Yükle ‘yi seçin.

4- Driver yükleme işleminden sonra usb kabloyu çıkarın ve tableti kapatın. İndirilen dosya içerisinde yer alan ROM Yazılımı Yükleme\Flash tool klasöründeki flash_tool.exe uygulamasını çalıştırın.

5- Download Agent düğmesine basın ve Flash tool klasörü içindeki MTK_AllInOne_DA dosyasını seçin.

6- Scatter-loading düğmesine basın ve Rom klasörü içindeki MT6592_Android_scatter
dosyasını seçin.

7- Son olarak Download Only seçildiğinden emin olun.

Fatih Projesi Download Only

8- Tableti bilgisayara bağlamadan uygulama üzerindeki Download tuşuna basın. Bu adımın ardından tableti bilgisayara bağlayın (tablet kesinlikle kapalı olmalıdır!) ve ekrana onay işareti gelene kadar yükleme işleminin bitmesini bekleyin.

Tabletin ilk açılışı normalden biraz uzun sürecektir. Endişe etmeyin.

Hepsi bu kadar..

Etab4 yazılım (Rom) yükleme adımları

1- Tabletiniz kapalı iken “Güç” ve “Ses +” butonunu General Mobile yazısı görünene kadar basılı tutun. Yazı görüntülendikten sonra elinizi tuşlardan çekin.

2- Tablet “Kurtarma” modunda açılacaktır. Eğer normal olarak açılırsa, tabletinizi kapatarak tekrar deneyin.

3- Tabletiniz “Kurtarma” modunda açıldıktan sonra USB kablonuz vasıtasıyla bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınız sürücüleri bulmaya çalışacaktır, başarılı sonuçlanmaz ise aşağıdaki adımları takip edin.

4- “Bilgisayarım” ikonuna sağ tıklayarak Özellikler ve ardından Aygıt Yöneticisi‘ni açın.

5- Listede Diğer Aygıtlar adı altında “e-tab4” görüntülenecektir. “e-tab4” e çift tıklayın ve “Sürücüyü Güncelle”ye basın.

6- “Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat” seçeneğini seçin ve ardından “Diskim var…”a basın. “Gözat“ı seçin ve indirdiğiniz zipli dosya içinde “usb_driver” klasöründe yer alan “android_winusb” dosya yolunu girin. “İleri” ye basın ve “Sürücü yazılımını yükle” yi seçin.

7- Yine indirdiğiniz zipli dosya içinde yer alan “firmware_update_pctool” klasörünü açın ve “ThinkDownloader” uygulamasını açın. Yazılım dosyasını seçmek için “File Find” e basın ve indirdiğiniz zipli dosya içindeki “fatih1st_mehmet-ota-GMM01.UDA14-womdm-signed” seçin. Tablet “Kurtarma” modunda iken bilgisayarınıza bağlayın.

8- Eğer tüm adımlar doğru şekilde yapıldıysa uygulama tabletinizi tanıyacak ve Üst satırda tabletin Seri Numarası ile Sideload Mode yazısı belirecektir.

Etab-4 yükleme

9- “Firmare Update” butonuna basın ve uygulamada yükleme ilerlemesi %100 olana kadar bekleyin. “Androboy” ikonu tabletinizin ekranında görüntülendikten sonra tekrar “Kurtarma” modu açılacaktır. “Power” butonuna basarak tableti yeniden başlatın.

Tabletin ilk açılışı normalden biraz uzun sürecektir. Endişe etmeyin.

Hepsi bu kadar..

36 YORUM

 1. iyi günler.Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.Yukarıdakilerini uygulamak istiyorum ama en ilk adımda takılıp kalıyorum.Tableti bilgisayar görmüyor.İlk taktığımda flsah bellek takılmış gibi ses geliyor algılıyor ama 3 saniye sonra tekrar çıkış sesi geliyor.Böyle olunca da diğer işlemler gerçekleşmiyor.Win10 pro 64 bit işletim sistemine sahibim.USB drivrını kuramıyorum maalesef.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kabloyu en ufak oynattığınızda da ard arda takılma ve çıkış sesi geliyorsa büyük bir ihtimal sorun tabletin USB soketinde veya ara kablodadır. Bunun dışında tableti bilgisayara bağlayarak Aygıt Yönetisi’ni kontrol edin. Tablet adı mı görünüyor? Unknow Devices vb. mi görünüyor?

    • Tablet açık iken tableti usb kablo ile bilgisayara bağladığınızda bilgisayardan Aygıt Yöneticisi’ni kontrol edin. Listede Diğer aygıtlar diye bir bölüm varsa ve bu bölümde etab5 (veya etab4) adı görünüyorsa driver yüklemek gerekir. Eğer bu bölüm yoksa etab5 (veya etab4) adı Evrensel Seri Veri Yolu başlığı altında çıkıyorsa driver yüklenmiştir. Usb kablo ile bilgisayara bağladığınızda hiç bir tepki vermiyorsa bağlantı sorunu (tablet, kablo veya bilgisayar) olabilir.

     • Merhaba bende ayni sorunu yaşıyorum. Diger aygitlarda ve evrensel seri veri yolu kısmında da tablet görünmüyor

     • Daha önce söylediğim gibi usb kablo ile ilgili bir problem olabilir. Eğer kablo sağlam ise Aygıt Yöneticisi açıkken tableti bilgisayara bağlayıp durumu kontrol edebilirsin. Burada herhangi yeni bir aygıt beliriyor mu? Etab için önceden yanlış bir driver yüklenmiş olabilir.

 2. İyi günler üstteki yazınızda sıkıntı olmaz demişsiniz direkt bu işlemleri mi yapacağım anlattıpınız gibi yoksa ek bir işleme gerek varmı önce stock rom atıp aonra bunu atmam mı gerekir twrpli tablet için

 3. Ben bu işlemleri yaptım sistem güncellemesi yükleniyor diyor bir süre sonra tekrar şifre ekranı geliyor. Nedeni ne olabilir? Sıfırlama işlemi de yapılmıyor. ekran şifresi var şifreyi hatırlamıyoruz.

  • Tableti kapat. Power tuşu ile ses açma tuşunu logo görünene kadar basılı tut. Açılacak recovery menüsünden wipe data/factory seç. (Ses tuşları ile) Power veya Home tuşu ile seçeneği onayla. Tablet sıfırlanacaktır.

  • Yeni rom yüklediğinizde uygulamalar kısmen silinir. Tabletle birlikte kurulu gelen uygulamaların bir kısmı silinebilir veya yeni sürümle değişebilir. Sonradan yüklediğiniz uygulamalar silinmez.

 4. Tabletime custom rom yükledim fakat wifi açılmıyor.Kablosuz açılıyor… kalıyor bu şekilde ne yaptıysam düzeltemedim yardımcı olur musunuz lütfen

  • Burada paylaşılan romlar orjinal Etab romlarıdır. Adımları takip ederek custom rom üzerine orjinal romu yükle. Sorun çözülecektir.

 5. tüm yapılan işlemleri harfiyen yaptım ama şuan komut yok yazısı gidip geliyor yani normal bir şekilde tableti açsam bile komut yok yazısı sürekli olarak gidip geliyor ve durmuyor ayrıca bilgisayarda her komut yok yazısı gidip geldiğinde gördüğüne dair ses veriyor

 6. merhabalar, yukarıda verdiğiniz yönergeyi uygulamak amacıyla tableti bilgisayara baglıyorum. sarj olmaya başlıyor ama diğer aygıtlar kısmında göremiyorum.ne yapmam lazım? yardımcı olur musunuz?

  • Usb kablo ile ilgili bir sorun olabilir. Genellikle ince ve kısa usb kablolar sadece şarj amacı ile kullanılır.(içinde iki adet tel vardır) Aygıt Yöneticisi penceresi açıkken tableti bilgisayara bağla, burada herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol et (Yeni aygıt vs..) Daha önce tablet için yanlış driver yüklenmiş olabilir.

 7. tablete custom rom yükledim. Dokunmatik elle çalışmıyor. Ama kalemle çalışıyor. Tekrar orjinal rom’u buradan indirip yükledim.Ama değişen bir şey olmadı. Hala elle dokunmatik çalışmıyor

  • Fatih projesinin resmi romunun son sürümü 4.4.2 dir. Üst sürümler için custom rom yükleyebilirsiniz. Lolipop (5.1) ve üzeri custom romlar mevcut. Şu an elimde Etab tablet olmadığı için tecrübe ettiğim custom rom yok.

 8. selamlar. etap-5 tableti pc ye takıyorum bağlantı ve çıkış sesi veriyor. aygıt yöneticisinde usb kablosunu taktığım zaman ” bağlantı noktaları(COM ve LPT)” diye bir bölüm çıkıyo ve hemen ayrılma sesi ile beraber kayboluyor. bu arada başka bir sitede eğer windws 10 pc kullanıyorsanız aygıt yöneticisinde görükmez, tableti kapalı iken bilgisayara bağlarsanız kendiliğinden kurulumu yapar diye yazıyordu… ama kapalıyken de taktığımda önce tanıyor sonra hemen çıkış sesi veriyor, farklı kablolar kullanmama rağmen çözüm olmadı.. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 9. Benim elimde önceden twrp ile romlanmış bir tablet var ilk sorum bu romu önerir misiniz ikincisi ise twrp ile rom atılmış tablete bunu kurarsam bozulma açılmama gibi bir durum oluşur mu

  • Bu rom fatih projesinin yayınladığı orjinal romdur. Eğer amacınız video izlemek, internette vakit geçirmekse stabil ve hızlıdır. Rom güncel olmadığı için (Kitkat 4.4.2 olduğu için) bazı uygulamaları yükleyemezsiniz. Örneğin MEB EBA Canlı Ders uygulamasını desteklemiyor. Twrp yüklenmiş romlara yükleme denemedim.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz