Proteus Seri Port Simülasyonu

0
1252

Bu yazımızda Proteus ISIS ile oluşturulan projeye sanal seri port eklemekten ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Fiziksel bir donanıma ihtiyaç duymadan seri port içeren projelerinizin simülasyonunu Proteus ile yapabildiğiniz gibi aynı şekilde seri port üzerinden çalışan fiziksel bir donanımı ( örneğin; RFID modülü) Proteus simülasyonuna dahil edebilirsiniz.

Proteus Simülasyon İşlemleri

Öncelikle Proteus ISIS’i açıp bileşen eklemek için kullanılan P düğmesine tıklayın.

Proteus Seri Port Bağlantı

Arama kutusuna COMPIM veya compim yazın, bunu yaptığınızda çıkan sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Proteus Seri Port Bağlantı

COMPIM bileşenini seçtikten sonra COMPIM bileşeninin RXD ucunu işlemcinin RXD ucuna, COMPIM bileşeninin TXD ucunu ise işlemcinin TXD ucuna bağlayın.

Proteus Seri Port Bağlantı

COMPIM bileşeninin üzerine sağ tıklayıp “Edit Properties” menüsünden bir kaç ayar yapmanız gerekiyor.

Proteus Seri Port Bağlantı

Physical port kısmından bir port seçin ( örneğin COM1). Baud Rate, Data Bits ve Parity parametrelerini projenize göre ayarlayın. Buraya kadar Proteus simülasyonu için gerekli hazırlıkları yaptık.

Seri Port Simülasyon

Şimdi seçtiğimiz seri portu fiziksel veya sanal bir porta bağlayacağız. Bunun için yardımcı bir programa ihtiyaç var. Eltima Virtual Serial Port Driver programını kullanacağız. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.eltima.com/products/vspdxp/

Programın kurulumunu yaptıktan sonra Pairing menüsünden birbirine bağlantı yapılacak iki port seçeceğiz. Bunlardan biri mutlaka COMPIM bileşeni için tanımladığınız port olmalı. Diğer port ise fiziksel bir port veya program tarafından oluşturulacak sanal bir port olabilir.

Add virtual pair butonuna basarak bağlantıyı tamamlayın. Böylece tanımladığınız ikinci seri port üzerinden Proteus projesine Proteus ISIS simülasyonu çalıştığı sürece veri akışı sağlanmış olacaktır.

Proteus projesi ile HyperTerminal arasında veri akışı sağlamak içinde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz