Rootsuz uygulama kaldırma (Android)

2
4948

Android sürümüyle birlikte kurulu gelen, kaldırılmasına izin verilmeyen uygulamaları (Google+, Hangsout, Google Talk, Google Play Music, Google Duo,  vb..) root atmadan da kaldırabilirsiniz. Bu uygulamaların bir kısmını devre dışı bırakabilirsiniz ama telefon hafızasında yer kaplamaya devam edecektir.

Root atmak telefonu garanti kapsamından çıkaracağından bu işlemi rootsuz yapacağız. Öncelikle kaldırılacak uygulamaları belirleyelim. Bu uygulamalar sistem uygulaması olmamalı ( Ayarlar, Saat, Bluetooth, Stock Launcher vb..) Sistem uygulamalarını kaldırmak telefonun düzgün çalışmamasına, çökmesine neden olacağından dikkatli olunmalı. Burada tüm sorumluluk size aittir.

İlk önce eğer kapalı ise telefonun Geliştirici Seçenekleri‘ni açacağız. Bunun için Ayarlar/Telefon hakkında yolunu izleyerek Derleme Numarası yazan kutucuğa 7-8 defa üst üstte tıklayalım. Ayarlar menüsünde Geliştirici Seçenekleri adında bir menü açılacaktır. Bu menüden usb hata ayıklamayı aktif edelim.

Daha sonra Google Play’den Link2Sd uygulamasını indireceğiz. (Bu uygulamanın ücretsiz sürümünü indirin, bu uygulamadan sadece kaldırılacak uygulamaların adreslerini bulmak için faydalanacağız. Daha sonra kaldırabilirsiniz) Telefonda kurulu tüm uygulamalar aşağıdaki resimdeki gibi Link2Sd de listelenecektir. Kaldırmak istediğiniz uygulamanın adresini öğrenmek için uygulamanın üzerine tıklayın uygulama bilgilerinin olduğu kısım açılacaktır. Uygulama adının altındaki kısım uygulamanın adresidir.

(Örnek: Samsung E-posta için adres;  com.samsung.android.email.provider)

linksd_adres

Bilgisayar bağlantısı kurma

İkinci aşamada telefonu bilgisayara bağlayacağız. Bunun için öncelikle Samsung Usb Driver kurulu değilse bilgisayarınıza kurunuz. Daha sonra Google Adb driveri kurucağız.

Google Adb driveri buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyanın içindeki adb-setup-1.4.2.exe dosyasını çalıştırarak Google Adb kurulumunu yapınız. İndirdiğiniz zipli dosya içinde yer alan adb klasörünü C: sürücüsüne kopyalayınız. Klasörün içine girerek boş bir alana Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayınız. Açılan menüden PowerShell penceresini buradan açın seçeneğini tıklayarak Adb komut penceresini açınız. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir komut penceresi açılacaktır.

Bu aşamadan sonra telefonu bilgisayara bağlıyoruz. ( Telefon data erişimine izin isterse izin veriniz.) Kurulum işlemi  tamamlandıktan sonra komut penceresine;

adb devices komutunu giriyoruz.

Herşey yolundaysa aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. En alt satırda bağlı cihazların ( telefon) listesi görünecektir.

adbshell2

Daha sonra adb shell komutunu giriyoruz. Bu komuttan sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Artık uygulama kaldırmak için herşey hazır.

adbshell3

Link2Sd uygulaması ile adresini öğrendiğimiz uygulamaları kaldırmak için;

pm uninstall -k --user 0 komutunu yazıyoruz ve araya boşluk bırakarak uygulamanın adresini ekliyoruz. Örnek olarak Samsung E-Posta uygulamasını kaldırmak için gireceğimiz komut;

pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.email.provider şeklindedir. İşlem başarılı olduysa aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

ROOTSUZ UYGULAMA KALDIRMA

Kaldırmak istediğimiz diğer uygulamalar içinde aynı şekilde pm uninstall -k --user 0 komutunu yazıyoruz ve boşluk bırakarak uygulama adresini ekliyoruz.

Yanlışlıkla kaldırdığınız uygulamanın geri dönüşü mümkün olmayabilir. Bu yüzden komut girerken dikkatli olmalısınız.

Hepsi bu kadar.

2 YORUM

  1. Erdoğan bey konuda belirtilen yöntemi kullanarak samsung cihazda bulunan sim menüsü kaldırılabilir mi? Sim araç kiti diye bir uygulama daha var. Kaldırılırsa herhagi bir sorun çıkarır mı?

    • Sim araç kiti uygulamasından kastettiğiniz operatör servis numaralarının olduğu (Arayanı Bil, Hava Durumu vs.. ) uygulama ise silmek isabetli olacaktır. Yanlışlıkla kullanılmaya müsait para tuzağı bu uygulamaları kaldırmak herhangi bir sorun çıkarmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz