AnasayfaYazılımSamsung Galaxy C5 Pro (Oreo 8.0) Türkçe Yama

Samsung Galaxy C5 Pro (Oreo 8.0) Türkçe Yama

Android Oreo 8.0 güncellemesi sonrası yarı İngilizce olan Galaxy C5 Pro (C5010) için bulduğum çözümü burada paylaşacağım.

Android Oreo 8.0 güncellemesi ile Türkçe dil desteği verilmeyen Galaxy C5 Pro, güncelleme sonrası yarı İngilizce yarı Türkçe (daha doğrusu %90 İngilizce, %10 Türkçe bir görünüm almıştı. Bir geliştirici tarafından hazırlanan Halabtech Oreo 8.0 yaması bu soruna kısmen bir çözüm getirmişti. Uzun bir süre kullandığım bu yamayı geliştirmeye karar verdim.

Halabtech Oreo 8.0 yamasının şu şekilde çalıştığını farkettim. Türkçe dil desteği olmayan sistem uygulamaları kullanılarak o uygulamaya bağlı çalışan ve içinde sadece Türkçe dil dosyaları barındıran yeni uygulamalar oluşturulmuş ve bu apk uzantılı uygulamaların bir program aracılığı ile telefona yüklenmesi sağlanmıştı. Örneğin Ayarlar menüsü işlevini sistem uygulaması olan settings.apk yerine getirirken telefona sonradan yüklenen yama uygulaması SALMAN.settings.apk ise sadece yazıları Türkçe ‘ye çeviriyordu.

Ne kadar güvenilir olduğunu düşünmem beni araştırmaya yöneltti. Yama ile yüklenen apk uzantılı dosyaları Apk Easy Tool yazılımı ile ayrıştırdığımda sadece dil ile ilgili dosya ve değişkenler barındırdığını gördüm. Yama içindeki onbinlerce satırın üç dile (Arapça, Farsça ve Türkçe) çevrilmiş olması gerçekten uzun bir süre ve sabır gerektiren bir iş. Yinede Türkçe ‘ye çevrilmemiş bine yakın satır buldum. (Örneğin Hızlı Ayarlar panelindeki Capture Screen yazısı, bluetooth, Wi-fi Direct menü işlevleri vb..)

Yeni bir yama..

Bu yama üzerinde düzenleme yaparak yeni bir yama oluşturdum. Öncelikle Türkçe haricindeki Arapça ve Farsça dil paketlerine bu yamada yer vermedim. Yama ile birlikte yüklenen locale.apk uygulamasını yeni yamadan çıkardım. (Sanırım bu uygulama Türkçe haricindeki diller için gerekliydi) Bunun haricinde Türkçe ‘ye çevrilmemiş bine yakın değişken ile birlikte İngilizce olan Bluetooth, Wifi-Direct, NFC, Android Beam, Telefon menü işlevlerini Türkçe ‘ye çevirdim. Parmak izi okuturken beliren İngilizce uyarıları Türkçe ‘ye çevirdim.

%100 Türkçe oldu mu? Hayır. Çok olmasa da bir kaç kısımda İngilizce metinler görebilirsiniz.

Halabtech Oreo 8.0 yamasını silme

Yeni yamayı kurmadan önce daha önce Halabtech Oreo 8.0 yamasını yüklediyseniz bu yamayı kaldırmanız gerekiyor. Bunun için telefon usb kablo ile bilgisayara bağlı iken (Usb hata ayıklama açık olmalı!) yama klasörü içinde bulunan Halabtech-Yama-Kaldir.bat dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

Eğer her şey yolunda ise yukarıdaki gibi bir komut penceresi açılacaktır. Devam etmek için bir tuşa basın, 10 dil paketi dosyası (apk) telefondan sırayla kaldırılacak ve başarılı olan her işlemin sonucunda “Success” yazısı ekrana gelecektir. İşlem tamamlanınca telefon kapanıp yeniden açılacaktır. Telefon yamadan önceki haline döndüyse artık yeni yamayı yükleyebilirsiniz.

Yeni yama yükleme adımları

Buradaki linkte verdiğim sıkıştırılmış yama dosyasını masaüstüne çıkarın. Yükleme işlemine geçmeden önce usb hata ayıklamayı açmanız gerekiyor. (Usb hata ayıklamayı açmak için; Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım bilgileri yolunu izleyin ve Yapım numarası yazan kutuya üst üste 8 defa tıklayın. Ayarlar menüsüne Geliştirici Seçenekleri eklenecektir. Bu bölümden Usb hata ayıklamayı aktif hale getirebilirsiniz)

C5 Pro Oreo Türkçe Yama indir

Telefonu usb kablo ile bilgisayara bağlayın ve yama dosyası içindeki Yama-Yukle.bat dosyasını çalıştırın. Herşey yolundaysa aşağıdaki gibi bir komut penceresi açılacaktır. Eğer List of devices attached satırı altında cihazınız listelenmediyse bir sorun var demektir. Bu durumda bilgisayarınızda Samsung USB sürücüsünün kurulu olup olmadığını kontrol edin.

Yüklemek için bir tuşa basarsanız 12 dil paketi dosyası (apk) telefona sırayla kurulacak ve başarılı olan her işlemin sonucunda “Success” yazısı ekrana gelecektir. İşlem tamamlanınca telefon kapanıp yeniden açılacaktır. Telefon açılış ekranı Türkçe ise işlem başarılı olmuş demektir. Hala İngilizce ise yinede endişelenmenize gerek yok belki de telefon dili Türkçe seçilmemiştir. Settings > General management > Language and input > Language yolunu izleyerek Add Language öğesine tıklayın. Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayarak All languages öğesini seçin. Açılan listeden Türkçe ‘yi bulun ve varsayılan dil olarak ayarlayın. Gerekirse telefonu yeniden başlatın.

Eğer telefon ile bilgisayar arasında bağlantı sağlayamadıysanız yama paketini manuel olarak ta kurabilirsiniz. Bunun için yama dosyasını telefona kopyalayın. Yama dosyası içinde bulunan 12 apk dosyasını sırayla telefona kurun. Kurulum sırasında Google Play gibi bazı uygulamalar çalışmayı durdurabilir endişelenmeyin. Tüm apk dosyalarının kurulumunu tamamladıktan sonra telefonu yeniden başlatın.

Bilinen sorunlar var mı?

Halabtech yamasında olduğu bu yamada da tema değiştirildiğinde yazılar ingilizceye dönüyor. Bu durumda yamayı kaldırıp tekrar yüklemek gerekiyor. Bunun dışında karşılaştığım bir sorun yok. Bu konuda sorunun tespiti ve çözüm önerilerine açığım.

Bu yama sadece C5 Pro için mi?

Oluşturduğum yama sadece Samsung Galaxy C5 Pro (C-5010) modeli üzerinde test edildi. Halabtech yamasının desteklediği diğer Oreo yüklü Samsung telefon modellerini teorik olarak bu yama da destekliyor ancak test edilmedi. Halabtech yaması ile test edilmiş diğer modellerin listesini görmek için burayı tıklayın.

Yamayı kaldırma adımları

Yükleme adımında olduğu gibi usb kablo ile telefonu bilgisayara bağlayın ve usb hata ayıklama modunun açık olduğundan emin olun. Yama-Kaldir.bat dosyasını çalıştırın. Herşey yolundaysa 12 adet apk dosyası sırayla kaldırılacak ve her işlemin sonucunda ekrana “Success” yazısı gelecektir. Telefon kapanıp açıldıktan sonra her şey yamadan önceki haline dönecektir.

Hepsi bu kadar..

Erdoğan Demirtaş
Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Endüstriyel Elektronik bölümü mezunudur. Endüstriyel kart/cihaz bakım onarım teknikeri olarak çalışmaktadır. Elektronik dışında az biraz wordpress, çat pat İngilizce bilmektedir.
İLGİLİ YAZILAR

4 YORUM

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENENLER