Switch mode power supply (SMPS) tasarımı (Pi Expert)

0
1071
Pi Expert

Doğrusal güç kaynağına göre daha esnek çalışma aralığı olan SMPS, küçük boyut ve daha fazla güç özelliği ile besleme devrelerinde tercih nedenidir.

Tasarladığınız veya satın aldığınız devrelerin güç kaynağı ihtiyacını hazır kitlerle gidermeyi deneyebilirsiniz. Standart gerilim aralıklarında bu pratik ve hızlı bir yöntemdir. Eğer devre birden fazla besleme gerilimine ihtiyaç duyuyorsa ve bu gerilim değerleri standart aralığın dışında ise tek çözüm yolu kendi güç kaynağınızı tasarlamak olacaktır.

SMPS devresi tasarlarken iki önemli sorun matematiksel hesaplamalar ve doğru malzeme seçimidir. Bunun yanında daha az elektronik kompenent kullanarak maliyeti düşürmek ve ebatları küçültmek halletmeniz gereken başka bir sorundur.

Power Integrations firmasının ücretsiz programı Pi Expert tam bu noktada devreye giriyor. Sizi matematiksel hesaplamalardan ve diğer sorunlardan kurtarıyor. Özel güç kaynağı tasarımı için programın istediği veriler sadece; giriş gerilimi, çıkış gerilimleri ve çıkış akımlarıdır.

Pi Expert girdiğiniz verilere göre güç kaynağının devre şemasını çizerek kullanacağınız malzemeler hakkında detaylı bilgi veriyor. Ön önemli özellik ise kullanılacak switch mode trafoya ait tüm bilgileri (sargı sayıları, sarım yönü, tel çapı, nüve tipi gibi..) bize sunmasıdır. Tüm bu bilgilerden sonra güç kaynağının en sorunlu parçası olan trafoyu kendiniz imal edebileceksiniz.

Pi Expert tüm bunların haricinde güç kaynağına ait geniş çaplı bir analiz raporu sunuyor. Bu kadar özelliğin ücretsiz olmasına gelince Power Integrations bir yarı iletken üreticisi, Pi Expert ile tasarlanan devrelerde bu üreticiye ait malzemeler var.

Pi Expert’in sağladığı bir diğer avantaj ise mümkün olduğunca az elektronik malzeme kullanarak devre tasarlamasıdır. Öyle ki bir kaç dakika içinde devrenizin prototipini hazırlayabilirsiniz. Bu da sizi hem maliyetten, hemde zaman kaybından kurtaracaktır.

Pi Expert programını buradan indirebilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz