AnasayfaYazılımWeb sitesi nasıl kurulur?

Web sitesi nasıl kurulur?

Çok eskiden web sitesi kurma, programlama bilgisi ve beceri gerektiren zahmetli bir işti.

1999 yılında web sitenizde biraz html kodu, bir tutam javascript, ortaya karışık flash ve tabiki birde animasyonlu gif oldu mu tadından yenmezdi. (Birde java applet vardı, sahi hala var mı?) O yıllarda Google yeni doğmuştu. “Bunu mu demek istediniz?” gibi ergen tripleri yoktu. Etkileyici web siteleri için Google değil Flash, Frontpage, Dreamweaver (kullanımı da adı gibi karışık) gibi web tasarım programları bilmek lazımdı.

Tam 19 yıl sonra bir web sitesi kurmaya karar verdiğimde her şey çok değişmiş ama iki şey hala aynıydı.

1. Alan adı (domain) almak

Alan adı kısaca web sitenizin adresidir. Hani genellikle www ile başlayıp .com ile biten zımpırtı, işte o! Adres çubuğuna onu yazarsınız siteniz açılır. (Dur şimdi, adres çubuğu yerine hemen Google ‘a yazma, daha SEO bilmeniz lazım!)

Alan adı almak kolay ama doğru alan adını bulmak zordur. Doğru alan adı için; yazımı kolay, akılda kalan bir isim seçmelisiniz. Sitenizin adı içeriği ile ilgili olmalı, hiç kimse corbatariflerim.com internet sitesinde örgü modelleri görmek istemez. Aynı zamanda siteniz için benzersiz bir isim bulmalısınız.

Daha başka? Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı tercih etmelisiniz. (Ben niye tercih etmedim? www.edevre.com önceden satın alınmış, transfer ücreti 2395$, tamamen duygusal!) Ama büyük bir ihtimalle aklınıza gelen .com uzantılı alan adının daha önce satın alındığını göreceksiniz. Üzülmeyin, .net ve .org uzantılı bir web sitesi de iş görür.

Aslında yukarıda sayılanların hiçbiri a5x3c9dq0.com gibi bir alan adı almanıza engel değildir. Tüm bu kurallar arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb..) üst sıralara çıkmak için gereklidir. (En iyisi alan adı almadan önce Google’ a bir SEO yazın, yan tarafta ne çıktı?)

Alan adını nerden alabilirim?

Alan adını, alan adı (domain) satışı yapan yurt içi veya yurt dışı herhangi bir internet sitesinden alabilirsiniz. Yinede fiyat ve müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır. İlk yıl için düşük ücret sunan bazı firmalar, ikinci ve daha sonraki yıllar için sizi sıkıntıya sokacak bir ücret talep edebilir.

Ben kendi web sitem için isimtescil.net ‘i tercih ettim. Bu sitenin ana sayfasından bir alan adı sorgulatarak işe başlayabilirsiniz. Önceden satın alınmamış güzel bir alan adı bulmak zor olacak ama sabırla tekrar tekrar sorgulatmaya devam etmelisiniz. Satın aldığınız alan adının kullanım süresinin ömür boyu olmadığını bilmenizde fayda var. Her yıl satın alma işlemini yenilemeniz veya 10 yıla kadar uzun süreli satın alma yapmanız gerekir.

Tekrar ödeme yaparak süresini uzatmadığınız alan adı bir başkasına satılabilir. Bu durumda o alan adı üzerindeki tüm haklarınızı kaybedersiniz.

2. Hosting (barınma) satın almak

Alan adı adres ise hosting sanal alemdeki evinizdir. Hosting aslında sunucu (server) üzerinde bulunan hard diskin tamamına veya bir kısmına erişim yetkisidir. Yetki sizde olduğu sürece internet sitenizin nasıl görüneceği bu evi nasıl döşeyeceğinize bağlıdır.

Alan adı ve hosting hizmetini aynı firmadan alabileceğiniz gibi tamamen duygusal nedenlerle farklı firmaları da tercih edebilirsiniz.Ama önce bir kaç yol ayrımı için karar vermeniz gerekir.

İlk karar vermeniz gereken Linux Hosting mi? Windows Hosting mi?

Eğer PHP ve WordPress sizde bir şeyler çağrıştırıyorsa tercihiniz Linux Hosting olmalıdır. Diğer taraftan ASP ve ASP.NET size daha sıcak geliyorsa Windows Hosting tercih etmelisiniz.

Suya sabuna dokunmadan, kodlama ve programlama bilmeden bir site kurmakta hala kararlıysanız tercihinizin Linux Hosting olacağını düşünerek devam edelim. Disk alanı, aylık trafik sınırı, SSL sertifikası gibi farklılıklar nedeniyle hangi hosting paketi veya hangi hosting firmasını seçmeliyim diye düşünmenize bile gerek yok.

Cenuta Hosting

Cenuta Hosting tam tüm ihtiyaçlarınıza göre. Kaliteli, ekonomik, hızlı ve güvenilir kelimelerinin hakkını tam anlamıyla veriyor. Alt seviye bir paket bile başlangıç için idealdir. Bir alan adı ve hosting hizmeti satın aldığınızı düşünerek asıl konuya geçelim.

DNS Bilgileri Güncelleme

Dns bilgileri, alan adınızın hosting firmasına yönlendirilmesini sağlar. DNS bilgilerinizi; alan adını satın aldığınız firmanın size sunmuş olduğu kontrol panelinin DNS Yönetimi, Host Name (DNS) Yönetimi veya DNS Bilgileri şeklindeki ilgili bölümünden düzenleyebilirsiniz.

Çoğu firma bu bölümde size üç seçenek sunar:

Ücretsiz dns hizmetleri; hosting hizmeti satın almadan yapım aşamasında sayfası, alan adı yönlendirme, domain park gibi ücretsiz hizmetleri almanızı sağlar.

Aynı firmadan hem alan adı hemde hosting hizmeti satın aldıysanız Firma Hosting DNS’leri seçeneği kolayca yönlendirme yapmanızı sağlar.

Hosting hizmetini farklı bir firmadan alıyorsanız (Müşteri) Özel DNS’ler seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu kısıma hosting firmanıza ait DNS bilgilerini girmelisiniz.

DNS bilgileri güncelleme işlemi firmalar tarafından online yapılmasına rağmen değişikliğin internet ortamında etkin olması 24-48 saat arasında sürebilir. Biraz sabırlı olmanız gerekecektir.

Cpanel ile WordPress kurulumu

Cpanel internet sitenizin denetim masası, wordpress ise işletim sistemidir. İnternet siteniz üzerinde kontrolü ele almak için önce cpanel ile giriş yapmalısınız. Satınalma işleminden sonra hosting firmanız, içinde cpanel bilgilerinizin de bulunduğu bir e-posta gönderecektir. Başarılı bir şekilde giriş yaparsanız aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Cpanel görünüm
Cpanel görünüm

İlk işiniz sitenizin işletim sistemini yani WordPress uygulamasını kurmak olmalıdır. WordPress kurmaya başlamak için cpanel menüsü Yazılım başlığı altında bulunan WordPress (veya WordPress Manager by Softaculuos) seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Wordpress kurulum

Şimdi Kur butonuna tıklayarak kurulumu başlatın. Bir sonraki bölümde sizden siteniz ile ilgili bilgiler girmeniz istenecektir. Öncelikle “Choose Instalation URL” kısmından alan adı (domain) seçimi yapmalısınız. “siteadresiniz.com/wp/” şeklinde bir domain adresi istemiyorsanız yükleme dizini alanını boş bırakın. (wp yazısını silin!)

Site Name; sitenizin adını, Site Description ise sitenizin kısa açıklamasını (slogan) yazacağınız bölümdür. Daha sonra istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz için olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Admin Username ve Admin Password ise siteniz için belirleyeceğiniz Kullanıcı adı ve şifre alanıdır. Buraya gireceğiniz ad ve şifreyi bir kenara not almalısınız. Geri kalan alanları olduğu gibi bırakabilir veya ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra sol üst köşeden “Yükle” butonuna basınız. Kurulum tamamlandığında sitenize ait bağlantıların olduğu aşağıdaki gibi bir sayfa açılır.

* DNS güncelleme işleminin üzerinden 24-48 saat gibi bir süre geçmediyse sitenize veya sitenizin admin paneline erişemeye çalıştığınızda “Sayfa görüntülenemiyor” hatası alabilirsiniz, daha sonra tekrar deneyin.

Wordpress kurulum

Tebrikler! Artık WordPress tabanlı bir internet siteniz oldu. (Hemde üstelik merdaneli değil tam otomatik) Daha önce belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile admin panelinden giriş yaparak siteyi kurcalamaya başlayabilirsiniz. Buraya kadar işlemler size zor geldi ise işte kolaylık!

Editör görünüm

En iyisi siteyi biraz daha kurcalayın. Bizde ikinci yazıyı hazırlayalım.

Erdoğan Demirtaş
Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Endüstriyel Elektronik bölümü mezunudur. Endüstriyel kart/cihaz bakım onarım teknikeri olarak çalışmaktadır. Elektronik dışında az biraz wordpress, çat pat İngilizce bilmektedir.
İLGİLİ YAZILAR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENENLER