AnasayfaYazılımYüklü gelen Android uygulamalarını Rootsuz kaldırma

Yüklü gelen Android uygulamalarını Rootsuz kaldırma

Android cihazınızla birlikte yüklü gelen belkide hayatınızda hiç kullanmayacağınız bir takım uygulamalar olmuştur. Kaldırmak istediniz ama bir sorun var..

Sorun şu ki telefon üreticiniz veya Google cihazınızla birlikte yüklü gelen bir takım uygulamaları kaldırmanıza izin vermiyor. Bazı uygulamalar devredışı bırakılabiliyor ama bazıları için bu geçerli değil. İyi ama neden? Örneğin; Google Play Music kullanmak istemiyorum veya Google’ın fişini çektiği Google+ uygulaması telefonumda neden yer kaplasın!

Bu sorunun bir çözümü için küçük bir program parçacığı olan (MS-DOS Toplu İş Dosyası) hazırladım.

Rootsuz uygulama kaldırma

Yapmanız gereken ilk şey cihazınızın Geliştirici Seçenekleri‘ni açmak. Bunun için şu yolu izlemelisiniz: Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım Bilgileri bölümüne gelmeli ve Yapım numarası ‘nın olduğu kutuya üst üste 8 defa dokunmalısınız. Ayarlar menüsünde yeni bir başlık “Geliştirici Seçenekleri” farkettiniz mi? Tebrikler! Artık geliştirici oldunuz 🙂 Hadi geliştirmeye başlayalım. Geliştirici Seçenekleri bölümünden USB hata ayıklama‘ yı açın. Aşağıda ise adb komutlarını sizin yerinize işleyecek olan program linki var.

Programı indirmek için tıklayın

Evet, program aslında sizin seçiminize göre komutları yürüten MS-DOS toplu iş dosyası. Tehlikeli mi? Sağ tık Düzenle ile bir gözatın derim. Hazırsanız linkteki dosyayı masaüstüne çıkarın ve cihazla bilgisayarı USB kablo ile birbirine bağlayın. Klasör içindeki Rootsuz-Uygulama-Kaldir.bat dosyasını çalıştırdığınızda her şey yolunda ise aşağıdaki gibi bir ekran gelir.

List of devices attached satırı altında bir cihaz modeli okuyabildiyseniz artık cihaz ile bilgisayar arasında bağlantı sağlanmıştır. Artık gireceğiniz komutlarla cihazınızdan kaldıramayacağınız uygulama yok. Buraya kadar herşey güzel ama bu tüm uygulamalara istediğiniz gibi müdahale edebileceğiniz anlamına gelmesin. Bazı sistem uygulamalarını kaldırmak cihazın çökmesine neden olabilir. Yeniden rom yüklemek zorunda kalabilirsiniz. Biraz dikkatli olun! Program listesinde yer alan uygulamalar Google Play’den tekrar yüklenebilir.

0 ile 16 arasında bir değer girerek ilgili uygulamayı kaldırabilir veya 17 ile cihazınızdaki uygulamaların bir listesini görüntüleyebilirsiniz. Eğer kaldırmak istediğiniz uygulama bunların dışında ise 18 seçin ve uygulamanın paket adını girin. Uygulamanın paket adını bulmak için Google Play web sitesinden yararlanabilirsiniz.

Erdoğan Demirtaş
Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Endüstriyel Elektronik bölümü mezunudur. Endüstriyel kart/cihaz bakım onarım teknikeri olarak çalışmaktadır. Elektronik dışında az biraz wordpress, çat pat İngilizce bilmektedir.
İLGİLİ YAZILAR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENENLER